Contact Us
Westport Daily Voice serves Weston & Westport
Return to your home site

Menu

Westport Daily Voice serves Weston & Westport

Nearby Towns

sports

Westport Rowers Help Saugatuck Win 14 Gold Medals

WESTORT, Conn. – Saugatuck Rowing Club crews won an astounding 14 gold medals at the Long Island Junior Championships last weekend.

Saugatuck crews added four silvers and seven bronze medals in a busy weekend of racing, taking home medals in boys, girls, varsity, junior varsity and novice events.

The Boys Varsity 8+ led the way for Saugatuck, winning with a crew that consisted of Greg Zales (New Canaan), Max Gibson (Staples), Jake Esse (Greens Farms Academy), Jake Petterson (Staples), Lee Glicklich (Greens Farms Academy), Dave Kircher (Brien McMahon), Chris Babinec (Weston), Duncan Campbell (Fairfield Prep) and  Marco Grant (Trinity Catholic).

Other gold medalists for Saugatuck included:

Boys Varsity 4+ – Lauren Hochman (Fairfield Warde), Chris Fincher (Staples), Will Ritter (Staples), Christoph Bub (Staples) and Jack Craymer (Staples)

Boys Varsity 4x – Jeff Monohan (Staples), John Morrison (Staples), Cameron Yates (Fairfield Ludlowe) and Lachlan Lancaster (New Canaan)

Boys 2- – Chris Babinec (Westo) and Duncan Campbell (Fairfield Prep)

Boys Junior 4x – Matt Parrino (New Canaan), Alec Lee (Fairfield Ludlowe), Devin Dyson (Weston) and Michael Smallwood (Wilton)

Boys Novice 8+ – Cooper Pelleton (Wilton), Connor O'Brien (Joel Barlow), Nick Balderston (New Canaan Country School), Warren Schorr (Staple), John Hunter (Staples), Silviu Tudor (Tomlinson), Nick Upton (Joel Barlow), Lucas Manning (CMS), and Patrick Wolf (Darien)

Boys Novice 2x – Adam Petno (Greens Farms Academy) and Ethan Petno (Green Farms Academy) Girls Varsity 4+ - Lily Powers (Fairfield Ludlowe), Annie Eick (Fairfield Ludlowe), Adena Coste (Amity Regional), Allie Schachter (Staples) and Kate Rubin (Staples)

Girls Varsity 2x - Louisa Freeman (Staples) and Jo Gurman (Weston)

Girls Varsity 4x - Breezy Ferrara (Fairfield Ludlowe), Natalie Clark (Wilton), Connor Cashel (Fairfield Ludlowe) and Mary Beth Greer (Wilton)

Girls Junior Varsity 8+ - Sam Powers (Fairfield Ludlowe), Marisa Hom (Fairfield Warde), Genevieve Esse (Greens Farms), Blythe Lewis (Staples), Felicity Cain, Kaitlyn McCann (Ridgefield), Victoria Thorogood (Wilton), Reni Forer (Staples) and Alex Manning (Staples)

Girls Junior Varsity 1x - Christina Johnson (Joel Barlow)

Girls Junior Varsity 4+ - Julia Onorato (Staples), Alex Savoca (New Canaan), Samantha Kurtz (Staples), Amra Sabovic (Wilton) and Erika Zadravec (Fairfield Ludlowe)

Girls Novice 8+ - Lexi Bralver (Greens Farms Academy), Susy McGrath, Bridget Murphy (Lauralton Hall), Lily Canaan (Greens Farms Academy), Elizabeth Moley (Greens Farms Academy), Joanne Moley (Greens Farms Academy), Nica Wardell (Staples), Georgia Fox (Coleytown) and Lily McGoneagle (Greens Farms Academy)

Silver medalists for Saugatuck included:

Boys Lightweight 8+ - Cooper Pelleton (Wilton), Connor O'Brien(Joel Barlow), Nick Balderston (New Canaan Country School), Warren Schorr (Staples, Nick Upton (Joel Barlow), Lucas Manning (CMS), Brian Fairfield (Trumbull), Gene Tsai (Staples) and Ian O'Malley (Ridgefield)

Boys Lightweight 4+ - Lauren Hochman (Fairfield Warde), Chris Fincher (Staples), Will Ritter (Staples), Christoph Bub (Staples) and Jack Craymer (Staples) Girls Lightweight 2x - Connor Cashel (Fairfield Ludlowe) and Mary Beth Greer (Wilton)

Girls Varsity 2- - Allie Diamond (Weston) and Annie Eick (Fairfield Ludlowe) The following crews won bronze medals:

Boys Varsity 1x - Lachlan Lancaster (New Canaan)

Boys Varsity 2x - Jeff Monohan (Staples) and John Morrison (Staples) Girls Varsity 1x - Anna Petterson (Staples)

Girls Varsity 4x - Jo Gurman (Weston), Louisa Freeman (Staples), Christina Johnson (Joel Barlow) and Anna Petterson (Staples)

Girls Lightweight 8+ - Sam Powers (Fairfield Ludlowe), Marisa Hom (Faiarfiled Warde), Genevieve Esse (Greens Farms Academy), Blythe Lewis (Staples), Felicity Cain , Kaitlyn McCann (Ridgefield), Victoria Thorogood (Wilton), Reni Forer (Staples), and Alex Manning (Staples)

Girls Lightweight 4+ - Julia Onorato (Staples), Victoria Thorogood (Wilton), Bridget Murphy (Lauralton Hall), Madison Lavorie (Staples) and Joanna Moley (Greens Farms Academy)

Girls Junior Varsity 2x - Clara Dannemann (New Canaan) and Kendall Vogt (Staples)

to sign up for Daily Voice's free daily emails and news alerts.

Welcome to

Westport Daily Voice!

Serves Weston & Westport

This is a one time message inviting you to keep in touch

Get important news about your town as it happens.